Londra London Eye

London Eye
London Eye

London Eye Thames Nehri kenarında Jubilee Gardens’da bulunan devasa dönme dolap 135 metre yükseklikte Avrupa’daki en yüksek dönme dolaptır. Tasarımı David Marks, Julia Barfield, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chiltonve ve Nic Bailey tarafından yapılmıştır. Milenyum için düzenlenen bir tasarım yarışmasına bu büyük dönme dolap fikri ile katılan Marks ve Barfield çifti yarışmayı kazanmış ve proje British Airways tarafından sponsorluk hakkını elde etmiştir. London Eye’ın inşası yaklaşık 1.5 yıl sürmüştür. Dönme dolabın inşasında 1700 ton çelik ve 3000 ton beton kullanılmıştır. Kapsüllere sahip olan dönme dolapta, her bir kapsülde 25 kişi kapasitesine sahiptir. Her kapsül 500 kilo ağırlığında ve 8 metre yüksekliğindedir.

London Eye
London Eye

London Eye, Londra’yı yukardan seyretmek için ideal bir seçenektir ve her yeri net görmenizi sağlayabilecek kadar yavaş hareket etmektedir. Dolabın turunu tamamlaması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kapsüllerin her yerinin camdan olması nedeniyle Londra 360 derece panoramik açıdan görülebilir. Ama havanın açık olduğu günleri tavsiye ederim.

London Eye
London Eye

London Eye oldukça popüler bir yer olduğu için hemen girişte bilet almanız uzun sürebilir. Hatta biz gittiğimizde kapısında uzun bir kuyruk vardı. Ama gecenin ilerleyen saatlerinde azalıyor. Sabah 10:00 açılış, Akşam saatleri değişiklik gösterebiliyor, bu bazen akşam 20:00 bazen de 21:30 arası olabiliyor. Biz gittiğimiz de sıranın biraz da seyrelmesini bekledik ve biraz nehir kenarında yürüdükten sonra bilet aldık. Kişi başı 29 pound ama online alırsanız 26 pound.

London Eye
London Eye

Bu ülke gerçekten turisti çok iyi çekiyor ve değerlendiriyor. Bizde bu kapsüllerden birine bindik. Gece ayrı bir güzeldi ama gündüz de görmek isterim. Ve özellikle güneşli bir havada. Dönme dolap çok ağır ilerliyor bu şekilde her yeri görebiliyorsunuz. Bizle beraber kapsülde bi çift daha vardı Ki bu normalde gündüz imkansız gibi birşey 🙂 Muhakkak gelin buralara derim ben 🙂

London Eye Gece
London Eye Gece

revolutions-in-sound-4

London Eye’i hem gündüz hem gece gözüyle görmenizi tavsiye ederim. Bu arada Beklemeden girmeyi sağlayan başka tip biletler de var. Ama standart bilete göre biraz pahalı seçim sizin yani… London Eye’ın arkasındaki yapı da Sealife London Aquarium.

2015-04-03 19.47.51

London Eye Kapsül
London Eye Kapsül

Yukarıdan manzara cidden çok harika. Bir tarafınızda Big Bang’in ısıkları, bir tarafınızda The Shard, heryer ışıl ışıl köprüler, Thames nehri üstünde çok hoş bir panoramik manzara. Yükseklik korkusu olanlar bence denemesin:)

2015-04-03 20.37.06

2015-04-03 20.36.53

Yazar: MaydanozBlogger

Keyfiyazılarım sitesi, birçok konuya değinen ama (bildiği konuları yazan ve bilmediği şeyler hakkında biliyomuş gibi davranmayan) İçeriğinde; Film-dizi, sosyal konular, gezi, sağlık, kullandığım ürünler, teknoloji, güzellik-makyaj, kadınca, yemek tarifleri gibi konuları barındıran site Ekim 2014 ‘de kurulmuştur. Ve bu süreç gittiğimiz yerlerin resimlerini çekmekle başladı. Çok klasik oldu değil mi🙂 Zaten fotograf çekmeye de farklı yerler görüp gezip seyahat etmeye çok ilgim vardı. Ayrıca farklı konularda ki düşüncelerimi dile getirmek ve herkesin okumasını istedim. Atatürkçü, espirili, bazen asabi, ekonomi ve siyasete ilgisi olan, ruh hali dalgalı, dünyayı ve yaşamı çözemeyen ve hiç çözemeyecek olan, spor yapmayı, fotoğraf çekmeyi seven, bisiklet binmeyi, kitap okumayı seven, film izlemeyi, yeni yerler görmeyi seven, garip ama gerçek İstanbul’u çok seven birisiyim. Soru, şikâyet ya da önerileriniz için aşağıdaki formdan ya da keyfiyazilarim@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. 📸 Instagram : looktravelpics 📺 YouTube : Sütlü Çay 🏡 about me : keyfiyazilarim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s