Londra Greenwich Gezilecek Noktalar

 

Greenwich meridyeni
Greenwich meridyeni
Greenwich merdiyeni
Greenwich merdiyeni

Greenwich Londra’da bir semttir. Buraya thames nehri üzerinden de gidebilirsiniz. Biz trenle gittik. Ama tabi ki tekneyle gitmenizi tavsiye ederim. Londra’yı en iyi şekilde görebilirsiniz böylelikle. Greenwich, Kraliyet Gözlemevi, Başlangıç Meridyeni gibi dünyaca ünlü konumlara ev sahipliği yapmaktadır.

0_line-Greenwich
Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisi, -Greenwich Gözlemevi bahçesi-

Başlangıç merdiyeninin geçtiği yer olarak kabul edilir. Bunun nedeni meridyenleri İngilizlerin bulmasıdır. Bunun üzerine başlangıç meridyeninin kendi ülkelerinden geçtiğini söylemişlerdir. Aynı zamanda turistik bir kasabadır. Birleşik Krallık’ın en büyük deniz müzesi buradadır.

2015-04-04 15.33.15

Bölge ve üzerindeki yapılar, bilim ve sanata olan katkıları ve dönem mimarileri nedeni ile Unesco Dünya Koruma Mirası Listesi’ne dahil edilmiş. Greenwich ,Londra merkezine sadece 20 dakika uzaklıktadır.

Greenwich'ten Londra
Greenwich’ten Londra

2015-04-04 16.17.07

Greenwich parkın içinden geçerek tepeye, Kraliyet Rasathanesi ve Astronomi Merkezi’ne çıkıyoruz. O kadar huzurlu bir yer ki yemyeşil, çok güzel bir kasaba gerçekten. Bizim ülkemiz tabi yeşillik yoksunu olduğu için malesef gözlerimiz açılıyor ve şaşırıyoruz. Rant uğruna her yere avm, uzun kuleler yapmaları cidden berbat ve çok üzücü!!!

Londra görünümü
Londra görünümü

1675 te II.Charles tarafından, krallığın ilk astronomu olan John Flamsteed’in evi olarak yapılmış rasathanenin görevi, denizdeki  geminin boylamını bulmanın astronomik bir yöntemini keşfetmekmiş. Binanın kulesindeki kırmızı top, Greenwich saatine göre tam 13.00 de düşerek, gemilerin saatlerini ayarlamalarını sağlıyormuş. Günümüzde Greenwich’in en önemli özelliği, Greenwich saatine ve başlangıç meridyenine ev sahipliği yapması.

IMG_1708

1884’ten bu yana, Greenwich’in sıfır meridyeni üzerinde olduğu kabul edilmiş ve dünya saati buna göre ayarlanmış. Yani çalışmayı ilk yapan ve yayınlayan, ‘’0’’ meridyenini de, zamanın başlangıcını da kapmış bir bakıma. Aynı çalışmayı Osmanlı yapsaydı şimdi başlangıç noktası, İstanbul Kandilli Rasthanesi idi. İşte insanlar bu merdiyene gelip bi ayağı sağda, bir ayağı solda yani bir taraf doğu bir taraf batıda resimler çektiriyolar 🙂

Saat müzesi
Saat müzesi

Bir de Greenwich gözlem evinde saat müzesi var. İlk saatlerin ortaya çıkışı, tarihsel gelişimi falan çeşit çeşit her türlü.

2015-04-04 15.46.34

2015-04-04 15.49.49

Müze ücretsiz ama Greenwich meridyeni önünde resim çektirmek isterseniz sanırım 9 pound du bilginize 🙂

2015-04-04 14.32.34

Burdan da Greenwich’in çarşısına doğru iniyoruz. Çok tatlı bir kasaba kendi halinde ve farklı. Greenwich’in pazarına giriyoruz. Pek çok insan Greenwich’e bu pazar için geliyor. Büyük ve çok çeşit el sanatları, giyimler, farklı ülkelerin yemekleri, değişik waffle çeşitleri, çantalar, takılar, ıncık boncuk oldukça çeşitli ve çok da hoş şeyler vardı.

Green Market
Green Market

2015-04-04 15.03.35

2015-04-04 16.56.43

Waffle
Waffle

2015-04-04 16.56.29

Greenwich’e geldiğinizde muhakkak bu pazara uğrayın derim. Ama burda ki mutfaklardan hint ve tayland mutfağı pek bize göre değil. Yani seven çok tabi ki benim hoşuma gitmiyor. Ama waffle harikaydı kesinlikle denemelisiniz 🙂

Yazar: MaydanozBlogger

Keyfiyazılarım sitesi, birçok konuya değinen ama (bildiği konuları yazan ve bilmediği şeyler hakkında biliyomuş gibi davranmayan) İçeriğinde; Film-dizi, sosyal konular, gezi, sağlık, kullandığım ürünler, teknoloji, güzellik-makyaj, kadınca, yemek tarifleri gibi konuları barındıran site Ekim 2014 ‘de kurulmuştur. Ve bu süreç gittiğimiz yerlerin resimlerini çekmekle başladı. Çok klasik oldu değil mi🙂 Zaten fotograf çekmeye de farklı yerler görüp gezip seyahat etmeye çok ilgim vardı. Ayrıca farklı konularda ki düşüncelerimi dile getirmek ve herkesin okumasını istedim. Atatürkçü, espirili, bazen asabi, ekonomi ve siyasete ilgisi olan, ruh hali dalgalı, dünyayı ve yaşamı çözemeyen ve hiç çözemeyecek olan, spor yapmayı, fotoğraf çekmeyi seven, bisiklet binmeyi, kitap okumayı seven, film izlemeyi, yeni yerler görmeyi seven, garip ama gerçek İstanbul’u çok seven birisiyim. Soru, şikâyet ya da önerileriniz için aşağıdaki formdan ya da keyfiyazilarim@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. 📸 Instagram : looktravelpics 📺 YouTube : Sütlü Çay 🏡 about me : keyfiyazilarim

4 thoughts

  1. dimi ama bence de 🙂 teşekkür ederim 🙂 elimden geldiğince bişeyler yazmaya çalışıyorum 🙂 seyahat edip yeni yerler görmek gerçekten çok güzel. insanlar bunu yaparken de amacım işlerini kolaylaştırmak ve gittikleri yeri blogumda görürlerse arada kaçırdıkları yerler olmaz 🙂 bu da tabi ki daha fazla vakit ve keyif almak demek 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s