Noel ile Yılbaşı Arasındaki Fark

 

2EE1CF3C-DA61-4569-8E34-D7D9A803BC65

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır.

Noel ve yılbaşı arasındaki fark, Hıristiyanların Hz.İsa‘nin doğduğuna inandıkları gece olan 24 Aralık gecesini Noel Bayramı olarak kutlarlar. Bu dini kutlamaların geleneksel öğeleri arasında Noel Baba’nın 24 Aralık gecesi evlere gelip, çam ağacı altına ve sömineye asılmış çoraplara hediyeler bırakmasi vardır.

Ülkemiz de ise, hristiyanların Noel Bayramı için kullandığı şeyler, yılbaşı kutlamaları için kullanılır. Örneğin; yılbaşı çam ağaçları süslenir ya da yemeklere gidilir, aileler toplanır gibi sadece yeni yıl kutlanır. Bizler sadece 31 Aralık gecesini 1 Ocak’a bağlayan gün yeni yılın gelişini kutlarız. Hatta daha tutucu müslüman kesimler bu günü kutlamak dahi istemezler.

Neyse bunlar derin ve kişisel konular herkesi dini ve görüşleriyle hoşgörüyle kabul edip, hristiyanlar için mutlu noeller ve herkese de mutlu yıllar dileyip usulca dağılalım😊🎅🏼🎄

Yazar: MaydanozBlogger

Keyfiyazılarım sitesi, birçok konuya değinen ama (bildiği konuları yazan ve bilmediği şeyler hakkında biliyomuş gibi davranmayan) İçeriğinde; Film-dizi, sosyal konular, gezi, sağlık, kullandığım ürünler, teknoloji, güzellik-makyaj, kadınca, yemek tarifleri gibi konuları barındıran site Ekim 2014 ‘de kurulmuştur. Ve bu süreç gittiğimiz yerlerin resimlerini çekmekle başladı. Çok klasik oldu değil mi🙂 Zaten fotograf çekmeye de farklı yerler görüp gezip seyahat etmeye çok ilgim vardı. Ayrıca farklı konularda ki düşüncelerimi dile getirmek ve herkesin okumasını istedim. Atatürkçü, espirili, bazen asabi, ekonomi ve siyasete ilgisi olan, ruh hali dalgalı, dünyayı ve yaşamı çözemeyen ve hiç çözemeyecek olan, spor yapmayı, fotoğraf çekmeyi seven, bisiklet binmeyi, kitap okumayı seven, film izlemeyi, yeni yerler görmeyi seven, garip ama gerçek İstanbul’u çok seven birisiyim. Soru, şikâyet ya da önerileriniz için aşağıdaki formdan ya da keyfiyazilarim@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. 📸 Instagram : looktravelpics 📺 YouTube : Sütlü Çay 🏡 about me : keyfiyazilarim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s